Top bonusy na zakłady sportowe
Top bonusy na zakłady sportowe

Co to są zakłady sportowe?

Zamierzacie rozpocząć przygodę z zakładami, jednak nie do końca wiecie jak? Zacznijmy od podstaw! W tym artykule dowiecie się, czym w ogóle są zakłady sportowe, czym różnią się pojedyncze zakłady singlowe od wielokrotnych kuponów AKO oraz jakie mamy rodzaje zakładów i jak je rozliczać.
Co to są zakłady sportowe?

Zakłady sportowe to rodzaj zakładów wzajemnych, w których gracz (typer) próbuje przewidzieć przebieg i wynik danego wydarzenia sportowego. Zakład przyjmowany jest przez osobę lub firmę zwaną bukmacherem, a wysokość wygranej uzależniona jest od stawki, którą zainwestował gracz oraz kursu, jaki na dany zakład wystawił bukmacher.

Obecnie większość bukmacherów proponuje w swojej ofercie zakłady dotyczące nie tylko wydarzeń sportowych, ale również społecznych, czy kulturalnych (np. wybory polityczne, ceremonia wręczenia Oskarów lub konkursy miss). Zakłady możemy obstawiać pojedynczo (tzw. single), albo łączyć je w tzw. wielokrotne kupony AKO.  

Pojedyncze zakłady singlowe

Najpopularniejszą formą zakładu jest zakład pojedynczy (singlowy), w którym gracz stara się przewidzieć przebieg konkretnego spotkania lub wydarzenia. Jako przykład weźmy pod lupę dowolny mecz piłki nożnej. Bukmacher wystawił następujące kursy:

 • Zwycięstwo gospodarzy 1.45
 • Remis 4.00
 • Zwycięstwo gości 7.50

Najprościej rzecz ujmując oznacza to, że bukmacherzy wystawiając kursy uważają, że gospodarze są sporym faworytem i płacą 45% za ich zwycięstwo.

 • Zakładając, że postawimy 10€ na triumf gospodarzy wówczas 1.45 (kurs bukmachera) x 10€ (stawka na zakład) = 14.5€ (czyli na "czysto" wygrywamy 4.5€)
 • Obstawiając poprawnie remis za taką samą stawkę wygrana wyniesie aż 40€ (czysta wygrana po potrąceniu stawki to 30€)
 • Gdybyśmy poprawnie wytypowali triumf gości nasza wygrana wyniosłaby 75€ (-10€ włożonej stawki).

Kursy na zwycięstwo, remis lub przegraną bukmacherzy ustalają w zależności od klasy obu zespołów, ich aktualnej formy, miejsca w tabeli, sytuacji kadrowej, historii spotkań bezpośrednich, itd., a następnie na bieżąco je korygują w zależności od popularności danego zakładu wśród typerów.

Wielokrotne kupony AKO

Oczywiście zakłady pojedyncze (singlowe) możemy dowolnie łączyć, tworząc tzw. wielokrotne kupony AKO (ilość zdarzeń na kuponie zależy tylko i wyłącznie od woli typera). Ewentualne wygrane w przypadku tego typu zakładów są znacznie wyższe, z drugiej strony w zależności od liczby zdarzeń na kuponie są one obarczone nieco większym ryzykiem.

Załóżmy, że w danej lidze rozgrywane są danego dnia 4 mecze i za wygraną gospodarzy w każdym z nich bukmacher płaci 1.50. Decydując się na obstawienie wszystkich 4 meczów za 10€ wygrana ogólna wyniesie 50.6€ (stawka x 1.50 x 1.50 x 1.50 x 1.50). Potrącając kwotę zainwestowaną w ten zakład sportowy otrzymujemy wygraną 40.6€ na czysto.

Rodzaje zakładów sportowych

 • 1X2 - najprostsza odmiana zakładu sportowego. Decydując się na obstawienie tego zakładu zmuszeni jesteśmy przewidzieć, czy dane spotkanie zakończy się wygraną gospodarzy (1), remisem (X) lub zwycięstwem gości (2).
 • 1X, X2, 12 - tzw. podwójna szansa lub zakłady z tzw. “podpórką” (jak kto woli). Obstawiając 1X typujemy, że gospodarze na pewno nie przegrają meczu, zakład X2 oznacza, że to goście nie zejdą z boiska pokonani, z kolei opcja 12 oznacza, że nie padnie remis. W przypadku zakładów tego typu ryzyko jest nieco mniejsze, ale i ewentualna wygrana znacznie niższa.
 • Half time (Ht) - zakłady sportowe dotyczące rozstrzygnięć po połowie meczu
 • Dokładny wynik (Correct Score) - w przypadku tego zakładu sportowego gracz musi poprawnie wytypować dokładny rezultat, jaki zakończy się dane spotkanie (np. 2:2). Oczywiście zadanie nie należy do najłatwiejszych, stąd kursy proponowane przez bukmacherów na ten zakład również wyglądają lepiej, niż przyzwoicie.
 • Over/Under (powyżej/poniżej) - zakłady sportowe dotyczące liczby goli lub punktów, które padną w danym spotkaniu. Bukmacher wystawia przewidywaną linię, a zadaniem typera jest prawidłowo ocenić, czy w danym meczu obejrzymy więcej, czy może mniej goli, rzutów rożnych, żółtych kartek, punktów, gemów, setów, itd.  

 • Obie drużyny strzelą bramkę (Both To Score) - zakład chyba nie wymaga większych wyjaśnień.
 • Half Time/Full Time (Ht/Ft) - w przypadku tego zakładu zadaniem typera jest przewidzieć, jakim wynikiem zakończy się pierwsza połowa, a jakim całe spotkanie. Na szczęście nie musi tutaj typować dokładnego wyniku (np. 0:0/1:0), a jedynie obstawić, kto będzie na prowadzeniu (np. X/2 - remis do przerwy/wygrana gości całym meczu).
 • Strzelec bramki - jak sama nazwa wskazuje zadaniem typera jest poprawne obstawienie, który z zawodników wpisze się na listę strzelców w danym meczu. Zakład ten ma wiele modyfikacji, chociażby strzelec pierwszej/ostatniej bramki w meczu, czy dany zawodnik strzeli 2, 3 lub więcej goli, itd.
Strona jest prowadzona w języku polskim i skierowana do osób, które mieszkają na terytorium gdzie zakłady sportowe oraz inne gry hazardowe są dozwolone. Przed korzystaniem z serwisu proszę o dokładne sprawdzenie czy na terytorium gdzie Państwo mieszkacie można korzystać z portali hazardowych. W wielu krajach hazard internetowy jest zabroniony. Serwis przeznaczony jest dla osób pełnoletnich. Osoba, która korzysta z serwisu zapewnia, że ponosi pełna odpowiedzialność prawną za uczestniczenie w grach hazardowych w internecie.