Top bonusy na zakłady sportowe
Top bonusy na zakłady sportowe

Handicapy azjatyckie

Handicapy azjatyckie to jedna z najbardziej popularnych opcji postawienia zakładu, a większość graczy nie wyobraża sobie stworzenia skutecznego kuponu bez skorzystania z popularnych azjanów. Na czym polega ich fenomen? Jakie korzyści dla gracza płyną z ich stosowania? Co to są handicapy ćwiartkowe? Odpowiedź na te i wiele innych pytań odnajdziesz w poniższym poradniku.
Handicapy azjatyckie

Czym to są popularne “azjany”?

Jak sama nazwa wskazuje handicapy azjatyckie swój początek odnalazły na dalekim wschodzie i to właśnie tamtejsi bukmacherzy byli ich pionierami. Topowi bukmacherzy europejscy przez długi czas kręcili na nie nosem, obawiając się rosnących szans na wygraną gracza (zamiast umownych 33% w przypadku tradycyjnych zakładów 1X2, tutaj z racji tego, że azjany są wyłącznie dwudrogowe prawdopodobieństwo wygranej wynosi aż 50%). Z czasem jednak i oni zmuszeni byli skapitulować i obecnie każdy szanujący się bukmacher online posiada tę opcję w swojej ofercie.

Czy handicapy azjatyckie są skomplikowane?

Tylko na pierwszy rzut oka! Bukmacherzy wprowadzili je po to, aby nawet starcie najlepszego zespołu z totalnym outsiderem uczynić interesującym z punktu widzenia typera. Handicap azjatycki to zatem nic innego, jak tylko dodatnie punkty/gole na koncie zdecydowanie słabszego zespołu.

Przykładowo, kiedy najgorsza drużyna w Hiszpanii X mierzy się ze słynnym Realem Madryt, bukmacher jeszcze przed rozpoczęciem gry dolicza jej 3 gole i proponuje następujące kursy:

  • X AH (+3) 1.85   
  • Real AH (-3) 1.85

Oznacza to ni mniej, ni więcej, lecz po prostu tyle, że obstawiając w ten sposób zwycięstwo Realu musimy liczyć na wygraną Królewskich aż 4 golami różnicy. Triumf różnicą dokładnie 3 goli da nam zwrot stawki, natomiast każdy niższy wynik oznacza, że nasz kupon jest przegrany.

Handicapy połówkowe

Inna odmiana azjanów to tzw. handicapy połówkowe. W tym przypadku bukmacher do konta słabeusza dodaje 0,5, 1,5, 2,5, itd. goli. Co to oznacza? Że nie ma opcji zwrot stawki, a zakład za każdym razem jest albo zwycięski, albo przegrany.

Trzymając się poprzedniego przykładu - przed rozpoczęciem meczu bukmacher dodaje do konta drużyny X 2,5 gola i proponuje następujące kursy:

  • X AH (+2,5) 2.10
  • Real AH (-2,5) 1.60

W tej sytuacji obstawiając wygraną Realu z uwzględnieniem handicapu azjatyckiego w zupełności wystarcza nam triumf Realu różnicą 3 goli (lub każdy wyższy). Z kolei wygrana Realu różnicą mniej niż 3 goli oznacza, że nasz kupon ląduje w koszu.

Handicapy ćwiartkowe

I w końcu najbardziej skomplikowane (choć tylko na pierwszy rzut oka) handicapy ćwiartkowe. Trzymając się dotychczasowej nomenklatury przyjmijmy, że do konta drużyny X bukmacher doliczył 2,75 goli i zaproponował następujące kursy:

  • X AH (+2,75) 1.94
  • Real AH (-2,75) 1.73

W tej sytuacji, aby kupon był wygrany w całości Real musi wygrać różnicą aż 4 lub więcej goli. Wygrana różnicą dokładnie 3 bramek oznacza wygraną połowy stawki i zwrot połowy stawki (o tym za moment), natomiast każde niższe zwycięstwo, remis lub porażka Królewskich oznacza, że nasz kupon jest przegrany.

Wracając do wspomnianej wygranej połowy stawki. Każdy handicap ćwiartkowy dzieli się na dwa sąsiadujące - w tym przypadku połowa stawki postawiona jest na AH (+2,5), zaś druga połowa stawki wędruje na zakład AH (+3). Teraz rozumiecie, dlaczego w przypadku dokładnie trzybramkowej wygranej Realu połowa stawki była wygrana, zaś drugą połowę stanowił zwrot.

Strona jest prowadzona w języku polskim i skierowana do osób, które mieszkają na terytorium gdzie zakłady sportowe oraz inne gry hazardowe są dozwolone. Przed korzystaniem z serwisu proszę o dokładne sprawdzenie czy na terytorium gdzie Państwo mieszkacie można korzystać z portali hazardowych. W wielu krajach hazard internetowy jest zabroniony. Serwis przeznaczony jest dla osób pełnoletnich. Osoba, która korzysta z serwisu zapewnia, że ponosi pełna odpowiedzialność prawną za uczestniczenie w grach hazardowych w internecie.