Top bonusy na zakłady sportowe
Top bonusy na zakłady sportowe

Systemy bukmacherskie

Chcąc ograć bukmachera najlepsi typerzy stosują różne taktyki. Wielu z nich korzysta z systemów bukmacherskich i właśnie o nich jest ten artykuł. Jakie są najpopularniejsze systemy bukmacherskie? Czy bardziej opłacalne jest stawkowanie płaskie, a może system progresywny? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziecie poniżej.
Systemy bukmacherskie

Jak grać, żeby nie przegrać? To odwieczne pytanie zadawane sobie przez typerów na całym świecie. Jednak czy istnieje na nie jednoznaczna odpowiedź? Wydaje się, że nie! 

Obstawianie zakładów sportowych byłoby wówczas zbyt proste, a po ulicach jeździłyby wyłącznie pokryte diamentami Bentleye. Nie ma złotej formuły, która zapewni wam pewną wygraną, istnieją natomiast sprawdzone systemy bukmacherskie, które znacznie zwiększą wasze szanse na powodzenie i właśnie najpopularniejszymi z nich zajmiemy się w poniższym poradniku typera.

Płaska stawka

Długo zastanawialiśmy się, czy umieszczać tutaj ten system i zapewne wielu z was uzna naszą decyzję za niesłuszną, jednak tak! Płaską stawkę również uznajemy za system bukmacherski, tyle że najprostszy z możliwych.

Decydując się na płaską stawkę typer zobowiązuje się na obstawianie każdego kolejnego zakładu za dokładnie tę samą kwotę lub określony procent swojego budżetu. Przykładowo, typer którego bankroll początkowy wynosi 1000€ powinien ustalić płaską stawkę na każdy zakład na poziomie 20/30€, natomiast przy dobrej skuteczności typów i wraz ze wzrostem budżetu dopuszczalne jest zwiększenie stawki, tak by utrzymywała się na poziomie ok. 2% bankrolla.

Zalety płaskiej stawki? Jest ich sporo, a najważniejsze są takie, że nie jest to system skomplikowany i nawet mniej doświadczeni typerzy nie powinni mieć z nim najmniejszych problemów oraz fakt, że ryzyko bankructwa w tym przypadku jest dość małe (przyjmując stawkę na poziomie 2% na zakład musielibyśmy nie trafić 50 typów z rzędu, aby wyzerować bankroll).

Progresja

W przypadku zakładów sportowych progresja oznacza obstawianie kolejnych zdarzeń, tyle że stawka następnego zakładu uzależniona jest od rozstrzygnięcia w poprzednim. Do największych zalet tego systemu zaliczyć trzeba spore potencjalne wygrane i dość niewielkie ryzyko bankructwa (zakładając, że będziemy posiadać spory bankroll, trzymać się ustalonej taktyki, a nasze typy nie będą ekstremalnie kiepskie).

Jeśli mowa o wadach, to nie można nie wspomnieć o potężnym budżecie, jaki potrzebujemy na grę, a także o sporej dawce adrenaliny, która towarzyszy nam na wysokich etapach gry (dajmy na to, na 6 lub 7 progu, kiedy stawka jest dość spora).

Możemy wyróżnić 4 modele gry:

  • Progresja rosnąca - w tym przypadku stawkę podwajamy wyłącznie po trafionym typie (np. 2€ ⇒ 4€ ⇒ 8€ ⇒ 16€ ⇒ itd.) Typ niecelny sprawia, że wracamy do stawki wyjściowej 2€. Przy znakomitej skuteczności typów ten model zapewnia spore wygrane, natomiast kiepskie typy nie mają katastrofalnych skutków dla budżetu.
  • Progresja malejąca - tutaj stawkę zwiększamy w przypadku każdego niecelnego typu, licząc na to, że pierwszy trafiony zakład pokryje wcześniejsze straty z nawiązką. Przykładowo: stawka 2€ typ niecelny ⇒ stawka 4€ typ niecelny ⇒ stawka 8€ typ niecelny ⇒ stawka 16€ typ trafiony, wygrana to 32€ minus stawka łączna 30€m daje zysk łączny rzędu 2€.
  • Progresja z zabezpieczeniem - odmiana progresji klasycznej pozwalająca przy wysokich wygranych odejść od przyjętego modelu i zmniejszyć stawkę np. o połowę, a część stawki traktować jako zabezpieczenie na wypadek niepowodzenia.
  • Progresja mieszana - model gry będący kombinacją trzech powyższych systemów. Przykładowo: w przypadku długiej serii wygranych chcemy zminimalizować ryzyko utraty pokaźnych środków, więc przechodzimy na progresję rosnącą, dzięki której nawet seria kilku niecelnych typów nie zdewastuje naszego budżetu.

Middle bets

System ten nie jest przeznaczony dla graczy początkujących, lecz raczej dla typerów zaawansowanych. Dlaczego? Bo wymaga sporego doświadczenia, szybkiej oceny ryzyka i posiadania konta i środków u kilku, a najlepiej kilkunastu bukmacherów. Przy odpowiednim zastosowaniu minimalizuje on ryzyko bankructwa, natomiast daje spore szanse na potencjalną wygraną.

Na czym polega? To dość proste! Wyszukujemy jakiś zakład ze sporą szansą na powodzenie (value) po kursie min. 1.60/1.70, a najlepiej ok 1.90 i obstawiamy go za wybraną przez nas stawkę. W kolejnym kroku odnajdujemy zakład przeciwstawny z atrakcyjnym kursem (zazwyczaj u innego bukmachera).

Jako przykład weźmy dowolny mecz koszykówki:

  • Obstawiamy wygraną gospodarzy różnicą 8 pkt
  • Na drugim kuponie typujemy, że goście nie przegrają wyżej niż 8 pkt

Nie istnieje kombinacja sprawiająca, że oba zakłady będą przegrane, a zatem zakładając, że kursy na oba zdarzenia wynosiły ok. 1.90 nasza strata będzie minimalna. Natomiast jeśli gospodarze zwyciężą różnicą 1, 2, 3, 4, 5, 6 lub 7 pkt oba kupony są zwycięskie, a nasza wygrana dość spora.

Pozostałe

Przytoczone przez nas systemy to kropla w morzu tego, co znajdziecie w literaturze fachowej oraz w internecie. System Kelly, “Piętnastka”, 1-3-2-6, d’Alembert, Fortuna, 2 z 4, Labouchere, Margintale, Paroli, Trixie czy Ciąg Fibonacciego to tylko niektóre z tych, o których tutaj nie wspomnieliśmy. Uznaliśmy jednak, że są one na tyle interesujące, że każdy z nich zasługuje na szczegółowe rozpatrzenie w osobnych poradnikach, które ze swojej strony obiecujemy regularnie aktualizować.

Strona jest prowadzona w języku polskim i skierowana do osób, które mieszkają na terytorium gdzie zakłady sportowe oraz inne gry hazardowe są dozwolone. Przed korzystaniem z serwisu proszę o dokładne sprawdzenie czy na terytorium gdzie Państwo mieszkacie można korzystać z portali hazardowych. W wielu krajach hazard internetowy jest zabroniony. Serwis przeznaczony jest dla osób pełnoletnich. Osoba, która korzysta z serwisu zapewnia, że ponosi pełna odpowiedzialność prawną za uczestniczenie w grach hazardowych w internecie.